Arama
Kişisel Bakım Saç Dökülmesinin Sebepleri

Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Çözüm Aşamaları

Saçlar yine yaşam koşulları, cinsiyet, yaş, mevsimsel fonksiyonlara bağlı bir şekilde dökülebilmektedirler. Doktorlar yine gün içerisinde 50 ila 70 adet kadar saç dökülmelerinin normal gözüktüklerini belirtiyorlar. Ancak birçok saç dökülmesi yine gün içerisinde 70’den iki veya üç kat çok daha fazla olduğundan dolayı ve bu gibi saç dökülmeleri de dikkat alınmalıdır tedavi dilmelidirler. Saç dökülmelerinin nedenleri de kimi durumlarda saçlara yapılmakta olan bazı yanlış uygulamalar sonucunda bazı durumlarda da yine uygulanan ürünlerin yanlış seçilmelerinden dolayı olabilmektedir.

Saçı Islakken Taramayın

Saç dökülmesinin sebeplerinden biri de saçları yanlış durumlarda taramak. Kısaca bahsedecek olursak saçlar ıslakken taranmamalı. Bunun nedeni saçlar ıslak olduklarında normale göre çok daha esnek olurlar ve çok daha hassas olmaktadırlar. Islak olan saçlar yine kuru saçlara göre daha fazla karışkandır ve taranmaları da güç olmaktadır. Saçları açmak açısından güç uygulandığı takdir de saçlar koparlar ve dökülürler. 
Saç dökülmelerinin bir farklı nedeni de yine bireyin kendi saç tipine uygun olan saç kremi ve şampuanı kullanmamasından kaynaklıdır. Örnek verecek olursak kuru saç tiplerine sahip olan bir birey yağlı saçlar için yine üretilmiş olan saç derilerini kurutma eğilimi olan şampuanları kullandığı zaman zaten yine oldukça kuru olan saç kökleri çok fazla kuruyup dökülmeye başlayacaktır.

Sigara ve Alkol Kullanımına Dikkat
Yine saç dökülmelerinin sebepleri çeşitli faktörlere de bağlı bir şekilde değişim göstermektedir yani bir tek şu sebepten bu sebepten dökülür diyemez. Bunların dışında da yine kalıtsal saç dökülmelerinde yine maalesef ülkemiz içerisinde görülmekte olan saç dökülmelerinin en sık karşılaşılanıdır. Bu gibi dökülme tipleri genel anlamda bölgesel saç ekimi yöntemleri tercih edilir. 
Aşırı fazla alkol ve sigara kullanımı yine saç dökülmelerinde etki göstermekte olan faktör çeşitlerindendir. Bu nedenle alkol ve sigaranın oldukça kısa süreler içerisinde bırakılması ve bırakılamıyorsa sağlık kuruluşlarından yardım alınması oldukça önem arz eden bir çeşit husustur. 

 

Yazının okunma sayısı : 971